AİRLESS YÖNTEMİ İLE ÇİZGİ UYGULAMASI ;

Airless sistem boyanın pompa vasıtası ile emilip emiş bilyası ve sıkıştırma bilyası arasında sıkıştırılıp bir basınç oluşturulması vasıtası ile uygulama yapılan bir yöntemdir.

Elde edilen basınçlı boya yüksek basınca dayanıklı boya hatları vasıtası ile püskürtme tabancasına iletilir ve tabanca ucundaki nozul vasıtası ile de boyanın püskürtülmesi sağlanır. Boyanın atomize edilmesinde hava basıncı yardımı kullanılmaz ve bu sayede uygulanan yol çizgileri kenarları net ve keskin bir görüntü vererek üstün bir kalite sağlanır.

Yüzeye düşen boyanın kalınlığı nozul değişimi ile sağlanabilmektedir.Boyanın yoğunluğu çok yüksek olsa dahi airless sistemde uygulanabilirliği sağlanabilmektedir.Özellikle su bazlı yol çizgi boya uygulamaları için ideal yöntemdir.

AIRSPRAY YÖNTEMİ İLE ÇİZGİ UYGULAMASI ;

Airspray sistem boya tankının içerisine hava basılarak oluşturulan hava yastığı sayesinde boyanın tabancalara iletimi ile uygulama yapılan bir yöntemdir.

Tabanca ucundaki nozulun etrafında yer alan hava delikleri sayesinde gelen hava ile boyanın atomizasyonu ve püskürtülmesi sağlanır. Bu  yöntemle elde edilen çizgiler kenarları saçaklı bir görüntü verir. Uygulanan boyanın kalınlığı yine nozul değişimi ile sağlanabilmektedir.

THERMOPLASTİK BOYA UYGULAMASI ;

Uygulama yöntemi Airspray uygulama yöntemi olup kullanılan boyanın farklılığından dolayı ayrı bir uygulama yöntemi gibi algılanabilir.Uzun süre kalıcı boya uygulaması istenen yerlerde kullanılır.

Boya toz halinde veya eritilmiş blok halinde olup ön ısıtıcı diye adlandırılan özel eritme tanklarında 180-200  C derecede ısıtılması ile likit hale getirilip püskürtülmesi ile uygulanır.İki farklı uygulama yöntemi vardır ki bunlardan biri spray uygulama diğeri ise serme veya extrude uygulamadır.

Spray uygulamalar için özel thermoplastik yol çizgi kamyonları veya kendinden yürür araçlar kullanılır.Serme veya extrude uygulamalar için ise küçük uygulama makineleri veya el uygulama aparatları kullanılmaktadır.

ÇİFT KOMPENANTLI BOYA UYGULAMASI ;

Çift kompenantlı boyalar spray ve serme yöntemi ile uygulanabilmektedir. Spray uygulamaları özel uygulama makineleri ile , serme uygulamaları ise el uygulama makineleri ile yapılmaktadır.

Boyanın uzun süre kalıcı olması istenen yerlerde , hız kesici vb. kalın uygulama istenen yerlerde oldukça yoğun kullanımı mevcuttur.